Στην σχολική γιορτή του 1ου ΓΕΛ Λιβαδειάς για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου που πραγματοποιήθηκε στον προαύλειο χώρου του σχολείου, την Παρασκευή 22/03/2024, συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων. Μέσα από το χρονικό, τα ποιήματα και τα τραγούδια που τραγούδησαν οι μαθητές παρουσιάστηκε το ξεκίνημα της Επανάστασης του 1821 , ο ρόλος της Φιλικής Εταιρείας και ιδιαίτερα ο γεμάτος αυταπάρνηση και πάθος αγώνας των ανδρών και γυναικών του Σουλίου και Μεσολογγίου για ελευθερία και δικαιοσύνη.
Αφηγητές: Πέτσα Γεωργία και Τσιτσικλής Κωνσταντίνος.
Μουσική Ομάδα: Σκοτίδα Βάσια, Κοϊτσάνου Αγγελική, Χονδρού Λούκια, Σανιδά Ευγενία, Παλαιολόγου Κων/να, Κατερίνα Γκιγκέλου.
Χορωδία: Καλογερά Αργυρώ, Κατσούλα Α.,Θειακούλη Κατερίνα,Τσάπαλη Αριάδνη, Χρήστου Δημήτρης, Σαμαρτζή Β.,Γεραντώνης Στέργιος.
Απαγγελία: Παντίσκας Θ.,Τσολάνας Γ.,Χαραλαμπίου Μ., Κώτσου Γ., Σλατινόπουλος Ν.,Κουτσούμπας Λ., Θειακούλη Κ.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μάνη Ασημίνα ΠΕ02